Un alt mod de a descoperi știința
Cea mai apreciată franciză europeană în educație și divertisment științific pentru copii, Fun Science-Profesorii Trăsniți, a deschis primul centru de edutainment “The Lab”.
Beneficiarii conceptului aparținând Fun Science – Profesorii Trăsniți sunt copii din municipiul Galați. Acestora le este pus la dispoziție acest sistem de educație și divertisment, care se materializează printr-un mod de învățare distractive și prin joc. Spre deosebire de educația clasică, edutainment se bazează în principal pe interacțiune, activități ludice și implicarea simțurilor și imaginației în procesul de însușire a cunoștințelor.
Profesorii Trăsniți de la Fun Science-Profesorii Trăsniți s-au revăzut cu copiii pe scena Casei de Cultură din Galați, cu un spectacol unic de lansare, BOOM, BANG, EXPERIMENT SHOW.
La spectacol au participat peste 400 de copii și părinți, asistând la un show științific plin de experimente trăsnite și surprinzătoare, muzică și challenger-uri cu adrenalină împingând curiozitatea și implicarea copiilor la cote maxime în momentul realizării unui nor gigantic, chiar sub ochii lor, pe scenă.
"Pentru a deveni francizat Fun Science, o persoană trebuie să aibă în primul rând înclinația naturală de a pune o cărămidă la construcția comunității în care trăiește și dorința de a lăsa în urmă ceva care să folosească societății din care face parte” , explică Andreea M. Stoica., Master Francizat Fun Science în România.
Este exact motivația care a introdus-o pe Irina Bogdan, din Galați, în universul Fun Science și în familia Profesorilor Trăsniți. “Interesul pentru franciza Fun Science, vine din studiul individual al proiectului , din elementele de legatură care se combină cu ceea ce îmi doresc eu să dezvolt după vârsta actulală (43 ani), din necesitatea timpului petrecut cu copiii mei și mai ales pentru evoluția lor în sfera creativității. Este necesar să ne distram, să învățăm și mai ales să fim alăuri de comunitate. Prin comunitate înțelegem proprii copii, păriinții dar poate și cadrele didactice” ne spune Irina Bogdan, noul francizat Fun Science Galați.
Fun Science-Profesorii Trăsniți este franciza care schimbă vieți, inclusiv pe cea a francizatului și influențează destinele copiilor din comunitatea acestuia. Fiecare francizat joacă un rol special în societatea din care face parte.
Rețeaua cuprinde peste 40 de țări de pe tot globul, iar aria acesteia continuă să se extindă în fiecare zi. Preocupări precum încălzirea globală, siguranța alimentelor, economisirea resurselor, cercetarea medicală, dovedesc că știința reprezintă o forță importantă în ceea ce privește mediul, economia și problemele sociale. Tinerii au nevoie de cunoștințe, abilități, instrumente și experiență științifică pentru a face față provocărilor viitorului.
Din 2005, Fun Science România este prima companie de divertisment educativ din România, lider în zona de activități științifice pentru copii. Profesorii Trăsniți sunt personajele centrale, create de Fun Science și devin cei mai iubiți profesori din copilărie! Ei prind viață cu ajutorul unor oameni entuziaști, cool, plini de șarm și mari iubitori de copii. Pentru prima dată, în 2011, aceștia se fac cunoscuți și pe sticlă, la TVR în emisiunea “Profesorul Trăsnit”, gândită după un concept Fun Science-Profesorii Trăsniți, plină cu experimente științifice pentru copii, urmând ca apoi să devină cunoscuți prin mai multe apariții televizate, printre care „ Românii au Talent” ProTV, “Next STAR” Antena 1, iar din 2020, aceștia sunt invitați constant, în fiecare vineri de la ora 10.00, la cel mai urmărit matinal: “Neața cu Răzvan și Dani”, Antena 1.
Din 2016, Profesorii Trăsniți aduc știința distractivă, în toate rețelele de socializare cu conținut adaptat: Facebook, YouTube, Instagram, TikTok cu mai mult de 10 milioane de vizualizări cumulate.
Pentru că programele Fun Science-Profesorii Trăsniți se desfășoară în locurile unde se află copii (grădinite, școli, tabere, cluburi pentru copii etc), franciza poate fi operată dintr-un mic birou sau chiar de acasă.
“The Lab” este o variantă upgradată a francizei, prin care francizatul poate oferi comunității locale toate serviciile aferente modelului 1 de business, dar are și posibilitatea de a lansa pe piață propriul spațiu personalizat, destinat activităților respective. “The Lab” este un hub științific al copiilor de toate vârstele, care poate acoperi realizarea atelierelor, taberelor urbane dar și a super petrecerilor private.
Recomandarea unei francize
Nicio recomandare de franciză
Noutati
Arata tot
Tradiție și unicitate
O tradiție milenară de coacere a pizzei în cuptorul cu lemne și utilizarea de rețete originale au făcut din franciza PizzaMania una de succes.
Francizele stimulează creșterea economiei în Europa
Sistemele de franciză sunt în plină expansiune în Europa, generând o creștere economică semnificativă.
Verbatoria, sau despre identificarea abilităților native
Operând în peste 20 de țări din întreaga lume, Verbatoria este o rețea globală de centre specializate în testarea neurometrică și identificarea tal...
Vitamix, pe piața francizelor
Brandul Vitamix, cunoscut deja la nivel național pe piața suplimentelor alimentare, oferă noi oportunități de parteneriat prin lansarea propriului ...