Franciză cu rezultate excepționale

Oana Manga, cofondator al Academiei / Rezultatele obținute reprezintă o validare internațională a nivelului profesorilor noștri și a programei de educație în IT pe care o oferim
Miercuri
05.08.2020
Elevi ai Academiei Micilor Developeri au obținut o reputată certificare internațională
 

Academia Micilor Developeri este singura școală din România unde copii pot obține certificarea internațională Java Foundations, ceea ce îi plasează în rândul programatorilor junior. În doar trei ani de studiu, adolescenții au ajuns, de la primii pași în utilizarea programelor, la stăpânirea unor limbaje complexe de programare, cum este Java. Performanța lor și a Academiei a fost recent încununată prin recunoașterea internațională de către o reputată instituție din industria IT, Oracle University.

Rezultatele obținute de către elevii noștri sunt o încununare binemeritată a eforturilor lor și, totodată, reprezintă o validare internațională a nivelului profesorilor noștri și a programei de educație în IT pe care o oferim – un produs propriu, dezvoltat continuu de echipa noastră, în ultimii șapte ani. Suntem singura școală de programare pentru copii și adolescenți din România care și-a gândit întreaga programă astfel încât, după trei sau maxim patru ani de studiu, elevii să fie pregătiți să obțină o certificare internațională, în jurul vârstei de 14-17 ani, care oferă, atât lor, cât și nouă, o confirmare că atingem cele mai înalte standard de educație în IT”,  a declarat Oana Manga, cofondator al sistemului de franciză Academia Micilor Developeri.

Java ocupă primul loc în topul celor mai utilizate limbaje de programare, iar programatorii care dobândesc aceste cunoștințe sunt printre cei mai bine plătiți developeri din lume. În România, Java nu se predă în școală sau liceu, ci doar la nivelul facultăților de profil. Academia Micilor Developeri l-a inclus în programa sa pentru că este un limbaj complex, face parte din topul limbajelor de programare și oferă o serie de certificări care îi permit atât școlii, cât și părinților, să verifice progresul copiilor și să acorde o diploma de la o terță parte, cu recunoaștere internațională, care să șe răsplătească efortul. În tot acest demers ambițios, elevii Academiei Micilor Developeri nu consideră că fac un efort. În cadrul școlii, învățarea este pentru ei o plăcere și o pasiune, întrucât toată programa este gândită astfel încât să fie axată pe dezvoltare de proiecte și creare de jocuri, timp în care, însă, ei învață noțiuni importante de programare, a explicat Oana Manga.

Cursul de Java Foundations a fost introdus în programa Academiei  Micilor Developeri în toamna anului 2018, în conformitate cu potențialul copiilor și cu tendințele internaționale. Copiii încep studierea disciplinei IT cu “Primii pași în programare”, nivel în cadrul căruia învață cum să  creeze jocuri și aplicații pentru calculator dar și pentru dispositive mobile. Studiul continua cu nivelurile de robotică, gândire algoritmică, dezvoltându-și astfel logica matematică și de programare. Ulterior, trec la nivelurile avansate ale programei, respective “Primii pași în Java” și nivelul de studio pentru certificare „Java Foundations”.

Primele certificări au fost obținute de doi adolescenți de excepție. Primul dintre ei, Eric Learschi, are 16 ani și a început cursul de bază în 2017. Trei ani mai târziu, trecând prin toate nivelurile de studiu, a învățat să programeze în linie de cod în limbajul Java. “Am început cursurile la Academia Micilor Developeri când eram în clasa a VI-a. Ce m-a atras la modulele la care am participat a fost diversitatea lor. Pasiunea pentru informatică, profesorii și colegii m-au făcut să continui aici. Participarea la modulele de Scratch, dezvoltare de aplicații  mobile, robotică, Python și Java m-au ajutat să obțin un nivel ridicat al cunoștințelor de programare. De asemenea, cursurile mi-au dezvoltat gândirea structurată și m-au pregătit pentru primul examen serios, cu recunoaștere internațională. Programarea este o posibilă profesie. Momentan, este o pasiune și o modalitate prin care mă pot dezvolta personal și  îmi pot pune în valoare imaginația”, spune Eric.

Cel de-al doilea posesor al certificării de programator junior este Eduard Cretu, de 17 ani, elev al Academiei Micilor Developeri de la finalul anului 2016. La rândul lui, a parcurs întreaga programă, precum și cursuri extra-curriculare (cum ar fi cel de creare site-uri WEB sau Python). “Programarea pentru mine este un hobby. Am dorit și doresc să continui cu programarea, deoarece îmi face placere să lucrez alături de colegii mei și astept cu nerabdare să devenim parteneri la proiectele viitoare. Cred că mă va ajuta foarte mult în structurarea gândirii și sper că voi putea să îmbin această pasiune cu cariera în muzică, pe care vreau să o îmbrațisez”, a spus Eduard.

Academia Micilor Developeri dezvoltă și predă, în centrele proprii și în cele ale francizaților, cursuri de programare software, robotică și gândire algoritmică pentru copii și tineri, încă din anul 2013. Până acum, peste 10.000 de copii au urmat cursurile sau workshopurile gratuite, atât în București, cât și în țară. Un număr de 300 de elevi participă constant la cursurile sale online.

Mai multe informații privind începerea unui parteneriat cu Academia Micilor Developeri puteți găsi în catalogul de franciză, disponibil pe portalul nostru.


Cursurile IT constituie primul pas către viitor / Programatorii care dobândesc cunoștințe în limbajul Java sunt printre cei mai bine plătiți developeri din lume
Ștefan Pricop
Business Development Manager

Subiecte populare in Forum

Afacere din propria locuinţă

ÎMPRUMUTURI ONLINE ÎNTRE PERSOANE FIZICE FĂRĂ COMISIOANE O ECHIPĂ FOARTE DINAMICĂ ESTE LA LUCRU. Bună ziua, dragi indivizi. Suntem aici pentru a-i sprijini pe cei mai...

4 Declaratii
Final 08.01.2023
Când matematica nu e Bau-Bau

ÎMPRUMUTURI ONLINE ÎNTRE PERSOANE FIZICE FĂRĂ COMISIOANE O ECHIPĂ FOARTE DINAMICĂ ESTE LA LUCRU. Bună ziua, dragi indivizi. Suntem aici pentru a-i sprijini pe cei mai...

6 Declaratii
Final 08.01.2023
Când matematica nu e Bau-Bau

ÎMPRUMUTURI ONLINE ÎNTRE PERSOANE FIZICE FĂRĂ COMISIOANE O ECHIPĂ FOARTE DINAMICĂ ESTE LA LUCRU. Bună ziua, dragi indivizi. Suntem aici pentru a-i sprijini pe cei mai...

6 Declaratii
Final 08.01.2023
Femeile conduc francizele educaţionale

ÎMPRUMUTURI ONLINE ÎNTRE PERSOANE FIZICE FĂRĂ COMISIOANE O ECHIPĂ FOARTE DINAMICĂ ESTE LA LUCRU. Bună ziua, dragi indivizi. Suntem aici pentru a-i sprijini pe cei mai...

4 Declaratii
Final 08.01.2023
Femeile conduc francizele educaţionale

ÎMPRUMUTURI ONLINE ÎNTRE PERSOANE FIZICE FĂRĂ COMISIOANE O ECHIPĂ FOARTE DINAMICĂ ESTE LA LUCRU. Bună ziua, dragi indivizi. Suntem aici pentru a-i sprijini pe cei mai...

4 Declaratii
Final 08.01.2023
România, în Topul Mondial al Educației. Un privilegiu?

ÎMPRUMUTURI ONLINE ÎNTRE PERSOANE FIZICE FĂRĂ COMISIOANE O ECHIPĂ FOARTE DINAMICĂ ESTE LA LUCRU. Bună ziua, dragi indivizi. Suntem aici pentru a-i sprijini pe cei mai...

6 Declaratii
Final 08.01.2023
Femeile conduc francizele educaţionale

Este un domeniu in care ar trebui investit pentru ca este vorba de viitorul nostru

4 Declaratii
Final 05.03.2015
Femeile conduc francizele educaţionale

Domeniul educational este pentru femei ca o manusa,de fapt ele sunt creatoarele si cunosc mai bine copiii

4 Declaratii
Final 05.03.2015